Mudoraba – sarmoya va iqtidor hamkorligi
Аlloh taolo, oʼz hikmati va adolati bilan insonlar orasida iqtidor va boylikni taqsimlagandir. Jamiyatimizda koʼpdan-koʼp oʼz sohasining mutaxassislari boʼlgan, zakovat, tajriba va ilm egalari bor, shu bilan birga boylik-sarmoya egalari ham borki, ular tajriba kamligi, vaqt tanqisligi, maʼlum bir soha mutaxassisi emasliklari yoki yana biror boshqa sabablar tufayli u yoki bu biznes loyihani amalga oshirish imkoniyatlari yoʼq. Аynan shunday holatlarda sarmoya egalari va iqtidorli mutaxassis insonlarning manfaatlari bir nuqtada kesishadi (yaʼni mos kelib qoladi). Shunda ikki taraf oʼz maqsadlari yoʼlida, bir taraf oʼz sarmoyasi bilan, ikkinchi taraf esa oʼz bilim va tajribasi bilan biror bir biznes loyiha qatnashchilariga aylanishadi.
Islom taʼlimoti sarmoya va iqtidor egasi orasidagi hamkorlikni, bu agar adolatli va sogʼlom kelishuv asosida boʼlsa qoʼllab quvvatlaydi.
Bunday xamkorlik shariatda Mudoraba deb ataladi va bunda tomonlar agar loyiha (tadbirkorlik faoliyati) natijasida foyda olinsa unda u (foyda) hamkorlar oʼrtasida tuzilgan shartnoma asosida taqsimlanadi, aksincha boʼlsa (yaʼni zarar koʼrilsa), sarmoyador moliyaviy zarar koʼradi, oʼz iqtidori / mehnati bilan hamkorlikka kirishgan sherik esa loyihaga (tadbirkorlik faoliyatiga) sarflagan mehnati va vaqtini yoʼqotadi. Shuningdek, agar zarar mudoribning xatosi tufayli koʼrilgan boʼlsa, u xolda uning mutaxassis sifatidagi obroʼsiga putur yetadi, agar mudoribning loqaydligi, imzolangan shartnomaga va/yoki tasdiqlangan loyiha shartlariga rioya qilmaganligi oqibatida zarar koʼrilgan boʼlsa, u holda zarar mudorib tomonidan qoplanadi.
Shu bilan birga, mudorabaning bir necha muhim shartlari borki, ularni aytib oʼtmasak boʼlmaydi (keyinroq mudoraba shartnomasi boʼyicha alohida maqolani sizlarga taqdim etamiz). Jumladan:
- sarmoya egasining tadbirkorlik loyihasiga kirgizgan sarmoyasi evaziga daromad miqdorini avvaldan belgilab qoʼyishi, yaʼni daromad miqdorining loyiha natijasiga (foyda yoki zarar bilan chiqishiga) bogʼliq boʼlmasligi mumkin emas;
- mudorib, yaʼni iqtidor/mehnat egasining hamkorlikdagi faoliyat davomida oʼz mehnatiga maosh talab qilishi mumkin emas (kelajakdagi koʼrilishi mumkin boʼlgan foyda hisobidan boʼladimi yoki undan tashqarimi, farqi yoʼq). Yuqorida aytib oʼtilgandek, mudorib faqat loyiha natijasida olinishi mumkin boʼlgan foyda hisobidangina ulush olishi mumkin.
Tomonlardan birining oʼzi uchun oldindan, yaʼni faoliyat natijasi aniq boʼlmasidan turib belgilangan miqdorda foyda yoki maosh olishga intilishi ikkinchi tarafga nisbatan ayni adolatsizlik (chunki loyiha natijalari har xil boʼlishi mumkin) va albatta bunday adolatsizlik kishilar oʼrtasida nafrat va adovat paydo boʼlishiga olib boradi va jamiyatdagi munosabatlarni izdan chiqaradi.

Mudarabah – Partnership between an Investor and an Entrepreneur
Almighty Allah, in His wisdom and justice, has distributed talents and wealth among people. In society there are many numerous experts in their respective fields — people of intelligence, experience, and knowledge — and there are also people of means (capital owners) who, due to lack of experience, time, lack of specialization in a particular field, or other reasons, are unable to implement a particular business project. It is precisely in such situations that the interests of capital owners and talented specialists converge (i.e., coincide). Then, for the sake of their goals, one party contributes their capital, while the other contributes their knowledge and experience, and they both become participants in a business project.
Islamic teaching supports the partnership between a capital owner and an expert, provided it is based on a fair and sound agreement.
Such a partnership in Sharia law is called Mudarabah. If the project (business activity) generates a profit, it is distributed among the partners according to their agreement. Conversely, if a loss is incurred, the investor bears the financial loss, while the partner who contributed their talent/labor loses the time and effort spent on the project (business activity). Furthermore, if the loss is incurred due to the mudarib's fault, his professional reputation is damaged. If the loss results from the mudarib's negligence or failure to comply with the signed agreement and/or the approved project terms, then the loss must be compensated by the mudarib.
At the same time, there are several important conditions of Mudarabah that must be mentioned (we will present a separate article on the Mudarabah contract later). These include:
- The investor may not pre-determine a fixed return on the capital invested in the business project — that is, the return must be dependent on the outcome of the project (whether it results in profit or loss);
- The mudarib, i.e., the party providing talent/labor, may not demand a salary for his work during the joint venture (whether out of prospective profit or otherwise). As mentioned above, the mudarib is only entitled to a share of the profit that the project may generate.
One party's insistence on a predetermined fixed income or salary for itself before the outcome of the activity is known constitutes an outright injustice to the other party (since project outcomes may vary). Such injustice inevitably leads to hatred and animosity between people and disrupts social harmony.