Goʼng/tezakdan foydalanish va uni sotish hukmi
Bizning diyorlarda qishloq xoʼjaligi sohasi juda muhim oʼrin egallaydi. Davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlanuvchi katta fermalardan tortib to shahar chetlari va qishloqlarda istiqomat qiluvchi jismoniy shaxslar koʼplab katta va kichik chorva mollari va parrandalarni turli maqsadlarda boqishadi. Shu sababdan ushbu chorva va parrandalar goʼng/tezagidan foydalanish va sotish masalasi doimo dolzarb masala boʼlib kelgan.
Hanafiy mazhabi ulamolari, odamlarning goʼng va tezakka dehqonchilik va bogʼdorchilik sohalarida doimiy ehtiyojlari mavjudligini inobatga olgan holda, foydalanish va sotish yoki sotib olishni joiz deganlar.
Xususan, “Roddul muhtor” kitobida bu masalada shunday deyilgan: “tezak aralashgan oʼgʼit va goʼngdan foydalanish yoki sotish joiz”.
Аgar tezakka tuproq, qipiq va boshqa shu kabi narsalar qorishtirilib, ishlovdan oʼtgan boʼlsa, tezakning haqiqati oʼzgargan hisoblanadi va u oʼgʼit koʼrinishidagi yangi mahsulotga aylanadi. Demak, undan foydalanish va sotish mumkinligida ixtilof yoʼq.
Аmmo, goʼng yoki tezakdan asl holida foydalanish yoki sotish borasida toʼrt mazhab oʼrtasida baʼzi ixtiloflar bor boʼlishiga qaramasdan, hanafiy mazhabidagi ixtiyor qilingan hukm va berilgan fatvo ushbu faoliyatlarning joizligigadir.
Quyida ushbu masalaga tegishli baʼzi savol-javoblarni eʼtiboringizga havola qilamiz:
1-savol. Bizni masjidda, goʼng sotish harom, shariatda qiymatsiz narsa deyildi. Shu gap toʼgʼri boʼlsa, uni sotib olishchi? Bizni taraflarda tekinga goʼng topish amri mahol. Shu ishga oydinlik kiritib bersanglar.
«Zikr ahlidan soʼrang» hayʼati javobi:
Va alaykum assalom! Goʼngning oldi-sotdisi joiz. Bunga sharʼan moneʼlik yoʼq. Vallohu aʼlam!
2-savol. Parranda tezagini tijorat maqsadida sotish mumkinmi?
Аssalomu alaykum muhtaram shayx hazratlari! Korxonamizda roʼy bergan bir hodisa yuzasidan savol yuzaga kelib qoldi. Korxonamiz hududida boʼsh xonalarni tovuq va joʼja boqish uchun ijaraga berganmiz. Bugun ertalab shu tovuqdan chiqqan goʼng (tezak)ni tijorat maqsadida sotish mumkinmi yoki yoʼqmi degan savol paydo boʼlib, bahs yuzaga keldi. Biri shariatda goʼngni, yaʼni hayvondan chiqqan axlatni sotish mumkin emas deyilgan deydi, yana biri buni isbotlash kerak deydi. Men saytda va kitoblarda qidirib topa olmadim.
Parranda va chorva mollaridan chiqqan goʼng/tezakni oldi-sotdi qilish mumkinmi?
Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf rohimahullohning javobi:
Аxlatxonaga tashlangan narsalarni va hayvonlarning tezagini sotsa boʼladi. Chunki ulardan oʼgʼit sifatida foydalansa boʼladi.

Ruling on Using and Selling Manure/Dung
The agricultural sector holds a very important place in our lands. From large state-supported farms to individuals living on the outskirts of cities and in villages, many people raise various large and small livestock and poultry for different purposes. Therefore, the issue of using and selling the manure/dung of these animals has always been a relevant topic.
Considering the constant need of people for manure and dung in agriculture and gardening, the scholars of the Hanafi school of thought have ruled that using, selling, or purchasing them is permissible.
Specifically, in the book "Radd al-Muhtar", it is stated on this matter: "It is permissible to use or sell fertilizer mixed with dung and manure."
If the dung is mixed with soil, chaff, and similar substances and processed, the essence of the dung is considered changed, and it becomes a new product in the form of fertilizer. Therefore, there is no dispute regarding the permissibility of using and selling it.
However, despite some differences of opinion among the four major schools of thought regarding the use or sale of manure or dung in its original state, the chosen ruling and issued fatwa in the Hanafi school is that these activities are permissible.
Below we present some questions and answers related to this issue:
Question 1: In our mosque, it was said that selling dung is haram, that it is a valueless thing in Shariah. If this statement is correct, what about buying it? In our regions, it is nearly impossible to find dung for free. Please clarify this issue.
Response from the "Ask the People of Remembrance" body:
Wa alaykum assalam! The buying and selling of dung is permissible. There is no Shariah prohibition against it. And Allah knows best!
Question 2: Is it permissible to sell poultry dung for commercial purposes?
Assalamu alaykum, respected Shaykh! A question arose regarding an incident at our enterprise. We rented out empty rooms on our enterprise's premises for raising chickens and chicks. This morning, a debate emerged: is it permissible to sell the dung from these chickens for commercial purposes or not? One person says that Shariah states that selling dung, i.e., animal waste, is not permissible, while another says this needs proof. I could not find this in websites or books.